Specyfiką domu mobilnego jest to, że nie wymaga pozwolenia na budowę, dzięki czemu w kilka tygodni od podpisania umowy może stanąć na działce inwestora. Podczas gdy dom powstaje w fabryce, kupujący ma czas na przygotowanie gruntu.
Przyłącza mediów w domu mobilnym
Na etapie projektu ustalamy z inwestorem szczegóły dotyczące umiejsowienia instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, tak by po dowiezieniu domu na miejsce podłączenie mediów nie stanowiło żadnego problemu. Wyjścia instalacji znajdują się pod domem – w miejscach uzgodnionych z klientem.
Następnie ustalamy sposób montażu domu i udzielamy wskazówek, w jaki sposób oczyścić, utwardzić i wyrównać teren.
Jaki fundament pod dom mobilny wybrać?
Dom mobilny najczęściej stawiany jest na bloczkach betonowych, zwanych też betonikami (fundament punktowy), ogólnodostępnych w sklepach budowlanych (ich łączny koszt to kikadziesiąt-kilkaset złotych). Przesyłamy klientowi projekt techniczny ze wskazanymi punktami podparcia, a także informacje, ile ma być bloczków i o jakim rozmiarze. Dzięki odpowiedniemu umiejscowieniu betoników uzyskujemy optymalny rozkład ciążaru domu. Po dostarczeniu domu mobilnego na miejsce, jego koła zostają odciążone lub zdjęte. Po upływie około 3 miesięcy (gdy dom „osiądzie”) możliwe jest zamaskowienie dołu domu.
Gdy teren jest niestabilny lub inwestorowi zależy na niezawodnym podłożu, warto rozważyć postawienie domu na płycie fundamentowej. Jest to droższa opcja, ale bezpieczniejsza i zapewniająca pełną stabilność konstrukcji.
Żywotność domu mobilnego
Fundamenty pod dom mobilny różnią się sposobem wykonania, ceną, trwałością. To od kienta zależy, na który rodzaj się zdecyduje. Dom mobilny spełnia swoje funkcje przez około 30 lat. Aby był bezpieczny, musi byc dobrze ustawiony i wypoziomowany. W tym celu rekomendujemy skorzystanie z naszych usług montażu. Niemniej inwestor może zorganizować posadowienie domu we własny zakresie.